baner
Newsletter *wymagany jest poprawny adres e-mail.

strona główna > aktualności > Bardzo dobre opinie kursantów o dwóch pierwszych kursach

Bardzo dobre opinie kursantów o dwóch pierwszych kursach

czwartek, 24-kwietnia-2014

W marcu zakończyliśmy testowanie drugiego kursu “Projektowanie relacyjnych baz danych”. Zarówno ten, jak i poprzedni kurs, czyli  “Narzędzia internetowe w tworzeniu multimediów” zostały poddane szczegółowej ocenie przez beneficjentów projektu, czyli absolwntów kierunków humanistycznych i społecznych. Łącznie przeanalizowaliśmy prawie 200 ankiet i poznaliśmy opinię kursantów na tematy takie jak organizacja i nawigacja kursu, wpływ formy kursu na chęć ukończenia, efektywność w uczeniu incydentalnym, jak elementy multimedialne wpłynęły na proces kształcenia się i ich jakość oraz możliwości wykorzystania i efektywności do uczenia się w przestrzeniach o różnej liczbie bodźców.

Zdawalność kursów wynosiła ok. 50%, co w porownaniu z zagranicznymi odpowiednikami naszego projektu (np.Coursera) jest bardzo dobrym wynikiem. Pozytywna ocena kursu w obu przypadkach wynosi ok. 80%, a 62% kursantów nie dostrzegła potrzeby wprowadzania żadnych zmian w kursie “Narzędzia internetowe w tworzeniu multimediów”. Podobne oceny obu kursów, o różnym poziomie trudności i zupełnie innej tematyce sugerują, że zastosowanie elementów metodyki nomadycznego nauczania problemowego,  z zagadnieniami problemowymi, elementami interaktywnymi oraz zadaniami weryfikującymi zrozumienie treści, sprawdza się przy różnorodnych kursach i ma wpływ na odbieranie ich przez respondentów.

Przedstawiamy odpowiedzi na przykładowe pytania zawarte w kwestionariuszu ankiety:

W jakim stopniu forma kursu ułatwiała uczenie się i jego pozytywne ukończenie?

Bazy danych: Łącznie 72% osób oceniło, że w dużym i bardzo dużym stopniu  forma kursu ułatwiła jego zrozumienie i ukończenie.

Multimedia: Łącznie 81% oceniło,  że w dużym i bardzo dużym stopniu  forma kursu ułatwiła jego ukończenie.


W jakim stopniu forma kursu miała wpływ na zrozumienie przez Ciebie materiału?

Bazy danych: 73% kursantów zaznaczyło, że w dużym i  bardzo dużym stopniu forma kursu ułatwiła  zrozumienie materiału

Multimedia: 83%  kursantów zaznaczyło, że w dużym i  bardzo dużym stopniu forma kursu ułatwiła  zrozumienie materiału


Czy skorzystałbyś ponownie z tego typu kursu w celu uzupełnienia swoich kompetencji zawodowych?

Bazy danych:  87% oceniło, że raczej tak i zdecydowanie skorzystałyby z tego typu kursu.

Multimedia: 84% osób oceniło, że raczej tak i zdecydowanie skorzystałyby z tego typu kursu.

W obu przypadkach ok. 10 %  respondentów nie ma zdania, co sugeruje bardzo mały odetek osób, które wybrałyby inną formę uzupełłnienia swoich kompetencji zawodowych.


Wybrane opinie o kursach:

"Dziękuje, fajny kurs, szczególnie część o grafice- tego oczekiwałam od podstaw czyli rozdzielczość, rodzaj plików gdzieś to krążyło teraz mam to usystematyzowane. Oczywiście AR super sprawa, fajnie było się o tym dowiedzieć :)"

“Kurs przygotowany w sposób ciekawy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie wielu form: grafika, dźwięk, tekst - tak zróżnicowany kurs jest bardzo atrakcyjny dla odbiorcy i wiele informacji łatwiej zapamiętać za pomocą grafiki (czy to wykresu, diagramu) niż za pomocą samego tekstu. Połączenie wielu multimediów sprawia, że do uczenia uruchamia się więcej zmysłów a samo uczenie się jest według mnie bardziej skuteczne.”    
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
so.
n.

Najbliższe wydarzenia:Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
Logotypy: Kapitał ludzki, Projektu, PJWSTK, UE